Bielkovinová diéta, s ktorou schudnete a späť nepriberiete!

mdieta-blog-bielkovinova-dieta-1

Ocitli ste sa v situácii, kedy vás trápia kilá navyše, už ste vyskúšali naozaj všetko a aj po úspešnom zhodení sa neželané kilá vrátia naspäť aj s úrokmi. Ako na trvalé chudnutie s bielkovinovou diétou, ako funguje a čo pri nej robiť -  to všetko sa dozviete v našom článku. Ste pripravení zmeniť svoj život? Poďte na to s nami.

Je pre vás bielkovinová diéta vhodná?

Spôsob redukcie hmotnosti práve bielkovinovou diétou je vhodný či už pre mladých ľudí, ktorých trápia nejaké tie kilá navyše. Rovnako aj pre mamičky, ktoré počas tehotenstva nabrali neželané kilá, ale aj pre seniorov, ktorí si chcú zabezpečiť ideálnu hmotnosť pre lepšie fungovanie. Bielkovinová diéta je podložená medicínsky a spôsob chudnutia je rýchly a efektívny. Nie je to nič zložité, preto s ňou viete začať napríklad práve teraz, zdravo a bezpečne.

Čo je to tá bielkovinová diéta?

Pri bielkovinovej diéte sa vaše telo vďaka zvýšenému príjmu bielkovín a zníženiu množstva sacharidov v jedle dostane do stavu ketózy. Ketóza je metabolickým javom, vďaka ktorému si začne telo čerpať potrebnú energiu z tukov, nie zo svalov. 

4 fázy diéty

Na to, aby bielkovinová diéta fungovala, funguje jej rozdelenie do 4 fáz. Každá z nich má svoje špecifiká, ktoré treba poctivo dodržiavať. Ale nebojte sa, pre zjednodušenie vám každú z nich zhrnieme a uistíme vás, že to naozaj nie je ani zďaleka tak komplikované, ako sa môže zdať. 

mdieta-blog-bielkovinova-dieta-2

1. Fáza bielkovinovej diéty

Zvyčajná doba trvania 1. fázy je 1-2 týždne. Jej dĺžka závisí od požadovanej konečnej hmotnosti. Čím vyššia je vaša hmotnosť, tým dlhšie bude prvá fáza trvať. Do jedla bude potrebné zaradiť dostatočné množstvo bielkovín – minimálne 90 gramov denne. 

Aké potraviny je odporúčané zaradiť k jedlám od MDiety?

K jedlu si pridajte brokolicu, cukeru, zelenú fazuľku, uhorku, špenát a iné (celý zoznam povolených aj zakázaných potravín nájdete TU. Dôležité je, aby zelenina neobsahovala veľké množstvo sacharidov. Na dochutenie pokrmov použite soľ, čierne korenie a bylinky podľa chuti, vínny alebo balzamikový ocot a malé množstvo olivového oleja. 

Čo naopak pri prvej fáze nekonzumovať?

Dôležité bude vyvarovať sa zakázaným potravinám, tu je ich príklad: pečivo a prílohy s vysokým obsahom sacharidov, ktorými sú ryža, zemiaky. Sladkosti, ovocie aj niektorá zelenina – paradajky, paprika, kukurica, hrach a iné. Pozor by ste si mali dať aj oriešky a jedlá s vysokým obsahom tukov a cukru. Siahnite po jedlách MDieta, pri ktorých sme všetky tieto požiadavky zapracovali a máte tak istotu, že nezjete nič nepovolené. 

Pozor si dajte aj na pitný režim, denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre tekutín. Vyvarujte sa akýmkoľvek sladeným nápojom, džúsom a najmä alkoholu. 

Neviete si prvú fázu predstaviť? Prinášame vám vzorový jedálniček s našimi jedlami, ktorý nájdete TU.

2. Fáza bielkovinovej diéty

Túto fázu nazývame aj oddychovou fázou. Väčšinou trvá 2x dlhšie, ako bola prvá fáza. Oddychovou je, pretože si môžete jedno jedlo do dňa nahradiť svojím obľúbeným, ktoré sa medzi bielkovinovými jedlami MDieta nenachádza. Dôležité však je, že toto jedlo by malo byť len v detskej porcii, s prílohou zloženou z povolenej zeleniny z prvej fázy. Doprajte si tak hydinu, rybu či morské plody. 

K diéte je vhodné pripojiť aj pohyb – či už zvolíte plávanie, bicyklovanie, jógu alebo pilates. Každý pohyb sa ráta a proces chudnutia podporí. Nezabudnite svojmu telu pravidelne dodávať aj dostatočnú dávku minerálov aj vitamínov a dodržiavať pravidelný pitný režim v podobe čistej alebo minerálnej vody. 

mdieta-blog-bielkovinova-dieta-3

3. Fáza bielkovinovej diéty

Aj pri tretej fáze platí pravidlo, že by mala trvať 2x dlhšie, ako tá predošlá. Tretia fáza je však najdôležitejšia, vaše telo si totižto začne postupne znova zvykať aj na potraviny bohaté na sacharidy. Dôležité je dodržať ju, aby sme tam zabránili neželanému jo-jo efektu. 

Čo sa v tejto fáze zmení? Je nevyhnutné zaradiť 2 hlavné jedlá s vysokým množstvom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov aj tukov – k jednému z nich pridajte svoju obľúbenú prílohu (ryžu, zemiaky) u, aj tie by však mali byť v obmedzenom, malom množstve. 

Vyhnúť by ste sa mali rafinovanému cukru a všetkým výrobkom z neho. Sacharidy, ktoré prijmete, by mali pochádzať z potravín, ktoré ich prirodzene obsahujú (zakázaná zelenina a ovocie z predchádzajúcich fáz). Naďalej sa vyhýbajte aj sladeným nápojom bielemu pečivu a knedli. 

Dajte si pozor najmä na to, aby ste sa nevrátili k predchádzajúcim nezdravým zvykom. Následkom by bolo nabratie už schudnutých kilogramov naspäť aj s nejakými kilami navyše. 

4. Fáza bielkovinovej diéty

Po úspešnom zvládnutí 3 fáz je to už iba na vás – zachovať si zdravý životný štýl, ktorý ste si postupnými krokmi do svojho života zaviedli. Pomôže vám pri tom zavedenie aspoň jedného jedla od MDieta, ktoré zaručene obsahuje dostatočné množstvo bielkovín, ktoré vám pomôže natrvalo si zachovať návyky zdravého stravovania. Nezabudnite na prísun bielkovín, pitný režim aj pravidelný pohyb. Jedzte menej, v pravidelných intervaloch a počúvajte svoje telo – neprejedajte sa. Všetky tieto kroky zabezpečia nielen udržanie vytúženej hmotnosti, ktoré ste si tak tvrdo vydreli, ale aj dostatok energie pre každodenné fungovanie a zdravie.