Domov | Články o chudnutí | Pociťujete neustály hlad? Toto môžu byť jeho príčiny

Výživový poradca

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA

Pociťujete neustály hlad? Toto môžu byť jeho príčiny

aug 13 / 2019

Niekedy nám pri snahe schudnúť bráni tá najjednoduchšia vec – hlad. Ak sa vám zdá, že pocit hladu neviete dlhodobo ukorigovať, možno niektorú z príčin nájdete v našom zozname. 

1. Málo spíte

O dôležitosti spánku nielen počas diéty sme písali už v predošlých článkoch. V tomto prípade platí jednoduchá rovnica – nedostatok energie z nevyspatia nahrádzame energiou z jedla, preto jednoducho skonzumujeme viac. Ak málo spíte, vplýva to tiež na hormón ghrelin, ktorý spôsobuje pocit hladu. Doprajte si preto kvalitný, minimálne 7 hodinový spánok a už za krátky čas sa zbavíte hormonálnej nerovnováhy.

2. Vaša strava obsahuje veľa sacharidov

Spíšte si na papier jedlá, ktoré pravidelne konzumujte. Ak sa tam opakovane nachádza biele pečivo a výrobky z bielej múky, cestoviny, koláče či sladkosti, našli ste príčinu neustáleho hladu. Vďaka jednoduchým sacharidom sa síce rýchlo nasýtite, no rovnako rýchlo aj vyhladnete. Vďaka sacharidom tak zjete omnoho viac, pretože sa jednoducho neviete dostatočne „najesť“.

Čo robiť: zmenšite množstvo sacharidov v jedálničku a určite s hladom zabojujete. Pečivo vymeňte za celozrnné, výbornou alternatívou je aj proteínový chlieb. Ak vás prepadne neprekonateľná chuť na sladké, skúste napríklad naše tyčinky MDieta, ktoré majú znížený obsah sacharidov a napriek tomu vás skvelo zasýtia.

3. Jete málo bielkovín a tuku

Mnohokrát (najmä pri snahe schudnúť) siahame po nízkokalorických pokrmoch. Na obed či večeru si tak doprajeme šalát, z ktorého okamžite vyhladneme. Ak potrebujete znížiť pocity hladu, váš jedálniček musí obsahovať bielkoviny a zdravé tuky, pretože vďaka nim sa cítime sýti. Nezabudnite preto na porciu chudého mäsa, ryby a syry, ktoré sú bohaté na proteíny. Zdravé tuky zas nájdete v orieškoch a semienkach. Aj bielkovinové jedlá MDieta obsahujú vysoký počet bielkovín, vďaka čomu počas redukčného programu nepociťujete hlad a chudnete bez problémov.  

4. Vynechávate jedlá

Možno len nestíhate, alebo jedlo vynechávate zámerne v snahe ušetriť nejaké kalórie. Problémom však je, že pri nepravidelnom stravovaní vystavujeme organizmus stresu, ktorý môže reagovať buď „šetrením zásob na horšie časy“ a tak vytvára tukové zásoby, alebo vás neskôr prepadne vlčí hlad, vďaka ktorému zjete oveľa viac. Ak nestíhate desiatovať či obedovať, vyskúšajte napríklad náš cestovný balíček Mdieta, ktorý obsahuje hotové jedlá – stačí len odbaliť a zjesť.

5. Ovládajú vás emócie

V jednom z našich článkov sme sa venovali emocionálnym jedákom a psychologickým príčinám, ktoré nás vedú k siahnutiu po jedle v súvislosti s náladou. Ak sa cítite hladní v momentoch keď vás prepadne smútok, eufória, únava či nuda, siahnete väčšinou po snackoch či sladkostiach a problém je na svete. Ako sa vysporiadať s emocionálnym jedením si prečítate tu.

Kedy je hlad úplne v poriadku?

Iným prípadom sú situácie, kedy by ste si jedlo odopierať nemali, pretože telo vám dáva signál, že mu niečo chýba. Ak intenzívne cvičíte, je po tréningu vhodné doplniť živiny, najlepšie v podobe bielkovín. To isté platí aj počas tehotenstva, či menštruácie, kedy nie je hladina hormónov ustálená a váš organizmus potrebuje na správne fungovanie viac.

 
Špeciálne ponuky, o ktorých budete vedieť prví!

Nové ponuky
diétnych pokrmov,
zľavy, novinky od mdiety

Proteínové jedlá MDieta sú vhodné aj ako doplnok k bežnému stravovaniu. Sú vhodnou voľbou ak ste sa rozhodli v diéte pokračovať, ale aj vtedy, ak ste ju práve ukončili a máte záujem trvalo si udržať želanú telesnú hmotnosť.

PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER

 

Poštovné zdarma nad 66 €

V prípade objednávky nad 66 € neplatíte žiadne poštovné. Tovar vám doručíme kamkoľvek, v akomkoľvek množstve.

 

Online podpora

Sme tu pre vás aby sme vám poradili, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00! Neváhajte nás kontaktovať!

 

Bezpečné platby

Platba prostredníctvom nášho eshopu je zabezpečená a vaše údaje sú chránené.

 

Doručenie najneskôr do 3 dní

Pri objednávke produktov garantujeme doručenie do troch pracovných dní od zadania objednávky!