Domov | Články o chudnutí | Patríte k emocionálnym jedákom?

Výživový poradca

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA

Patríte k emocionálnym jedákom?

dec 10 / 2018

Zvyknete siahnuť po jedle alebo maškrtách v situáciách, kedy sa u vás dostávajú na povrch emócie? Zajedáte pracovný stres, nudu alebo dokonca šťastie? Potom pravdepodobne patríte k emocionálnym jedákom a zlé stravovacie návyky sa prejavujú najmä na vašej stúpajúcej hmotnosti.

Na začiatok vám pomôže ak si uzrejmíte odpovede na nasledujúce otázky. Možno totiž ani neviete, že emócie u vás patria k hlavným spúšťačom „hladu“ a tak ani neviete definovať, prečo neustále priberáte. K emocionálnym jedákom patríte, ak ste odpovedali „áno“ aspoň na jednu z nasledujúcich otázok:

 1. Otvárate chladničku z nudy?
  Ste doma sami, máte viac voľna alebo dovolenku a pristihli ste sa pri otvorenej chladničke či v potravinovej skrini oveľa častejšie ako zvyčajne?
 2. Zajedáte stres?
  Pri množiacich sa pracovných požiadavkách zvyknete siahnuť po sladkostiach či rôznych „snackoch“? Prvé čo urobíte ak sa necítite vo svojej koži je jedenie? Je nervozita pre vás dôvodom najesť sa?
 3. Zajedáte smútok?
  Zvyknete zaháňať jedlom neúspech, rozchod, smútok a negatívne emócie?
 4. Príliš často sa odmeňujete?
  Riešite aj šťastné situácie jedlom? Úspešné rokovanie či vydarený deň považujete za dôvod odmeniť sa a „zhrešiť“?

Pozitívnou správou je, že aj s emocionálnym jedením sa dá niečo robiť. Takéto jedenie však máme zakorenené v hlave, pretože sme si vytvorili návyk emócia – jedlo. A ak takto fungujete už niekoľko rokov, môže byť pre vás o čosi ťažšie zbaviť sa tohto zlozvyku. Ak však vezmete na zreteľ, že každý balíček chipsov „za odmenu“ sa nepriaznivo odráža na vašej váhe, vďaka uvedomeniu si svojej slabosti zabojujete s emocionálnym jedením oveľa ľahšie.

Čo robiť ak zajedáte emócie?

V prvom rade si treba uvedomiť, že v prípade emocionálneho hladu nejde o hlad skutočný. Ak ste mali výdatný obed a o polhodinu sa pristihnete pri tom, že by ste do niečoho zobli, je to len náhly popud, s ktorým je potrebné zabojovať. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré by vám v boji proti takémuto jedeniu mohli pomôcť:

 1. Uvedomte si svoj stav. Ak v momente keď budete po kancelárii hľadať, do čoho by ste zahryzli, pravdivo pomenujete svoje nutkanie (stres, smútok, napätie), ľahšie sa stopnete pred prehreškami.
 2. Napite sa. Oklamete telo, chuťové poháriky a zaplníte naoko prázdny žalúdok. Navyše prispejete k svojmu pitnému režimu, čo nemôže nikdy nijak uškodiť.
 3. Zamerajte sa na niečo iné. Ak vás zastihol náhly popud niečo zjesť, skúste zmeniť činnosť. Vstaňte od TV a choďte sa prejsť, upracte šuplík, prečítajte si článok na webe či v novinách. Pri emocionálnom jedení je totiž najdôležitejšie zamestnať hlavu.
 4. Dajte si niečo, čo vám neuškodí. Mnoho odborníkov radí chrumkať zeleninu, prípadne si dať za hrsť orieškov. Ak patríte k stresovým jedákom, ktorých ako prvá napadne nejaká sladkosť, skúste si zamaškrtiť zdravo. Vyberte si napríklad z našej ponuky bielkovinových tyčiniek so zníženým počtom sacharidov, ktoré vás navyše výborne zasýtia.
 5. Hýbte sa – pohyb je zdravý a zaručene odvedie vašu pozornosť od nutkania niečo zjesť. Vyberte sa na ľahšiu prechádzku alebo si zacvičte. A keď sa vrátite, buď vás hlad prejde, alebo už bude čas na skutočný obed či večeru :).
 
Špeciálne ponuky, o ktorých budete vedieť prví!

Nové ponuky
diétnych pokrmov,
zľavy, novinky od mdiety

Proteínové jedlá MDieta sú vhodné aj ako doplnok k bežnému stravovaniu. Sú vhodnou voľbou ak ste sa rozhodli v diéte pokračovať, ale aj vtedy, ak ste ju práve ukončili a máte záujem trvalo si udržať želanú telesnú hmotnosť.

PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER

 

Poštovné zdarma nad 66 €

V prípade objednávky nad 66 € neplatíte žiadne poštovné. Tovar vám doručíme kamkoľvek, v akomkoľvek množstve.

 

Online podpora

Sme tu pre vás aby sme vám poradili, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00! Neváhajte nás kontaktovať!

 

Bezpečné platby

Platba prostredníctvom nášho eshopu je zabezpečená a vaše údaje sú chránené.

 

Doručenie najneskôr do 3 dní

Pri objednávke produktov garantujeme doručenie do troch pracovných dní od zadania objednávky!