Čo na večeru počas diéty?

Mnohokrát sa počas diéty zdržíme akéhokoľvek maškrtenia počas dňa. Myšlienky sa nám upínajú k práci a preto nie je také ťažké dodržiavať diétny režim. Akonáhle však prídeme domov, pocítime uvoľnenie a začneme pátrať po tom, čo by sme si dali na večeru. Ešte horšie je to v prípade, ak naším posledným jedlom bol obed – vtedy dostaneme vlčí hlad a zdravé stravovanie ide bokom.

  1. Večeru nevynechávajte. V snahe zhodiť prebytočné kilá sa mnohí z nás uchýlia k tomu, že vynechajú jedno z jedál. Pre váš organizmus to však vôbec nie je dobré, pretože pravidelný prísun živín je základom každého štíhleho tela. Ak sa nenavečeriate v normálnom čase, môže sa tiež ľahko stať, že pred spánkom to už nevydržíte a dáte si čokoľvek, čo bude práve po ruke.
  2. Zloženie večere by malo mať čo najmenej sacharidov a tukov, naopak vítané sú bielkoviny.
  3. Zabudnite na mýtus o večeraní po 6 tej. Toto pravidlo by pravdepodobne platilo, keby ste chodili spávať o 9 večer. Ak ste však nočné sovy a spávať chodíte okolo polnoci, znamenalo by to, že by ste svoje telo nechali bez príjmu živín (spolu so spánkom)  viac ako 10 hodín. To vášmu metabolizmu vôbec nepomôže – naopak. Metabolizmus sa opäť spomalí, čo je počas diéty jeden z najväčších problémov. Najesť by ste sa teda určite mali aspoň 2 hodiny pred spánkom.

Čo si teda určite môžete dopriať na večeru bez výčitiek?

Pri príprave večere je dôležité, aby ste nezabudli taktiež na množstvo, ktoré skonzumujete. Večera nie je obed – mala by byť preto ľahšia a teda z hľadiska energetického príjmu menšia.

Chudé mäso so zeleninovou prílohou

Na večeru si bez problémov môžete dopriať mäsko – kuracie, morčacie či rybu, pripravené na prírodno či na pare. K tomu zvoľte šalát z čerstvej alebo pečenej zeleniny. V prípade ak obľubujete omáčky, vymeňte ich za dresing pozostávajúci z bieleho jogurtu, ktorý si dochutíte koreninami ( soľ, bazalka, čierne korenie, sušený cesnak, bylinková zmes podľa výberu). Výbornou voľbou je tiež tuniakový šalát.

Vajíčka

Vajce je výborným zdrojom bielkovín, ktoré si na večeru môžete pokojne dopriať. Vyskúšajte napríklad:

  • vajíčko uvarené natvrdo s mozarellou, paradajkou a kvapkou kvalitného olivového oleja a plátkom morčacej šunky
  • vajíčko namäkko, ku ktorému si môžete zvoliť rôzne druhy zeleniny a namáčať ich do osoleného a okoreneného žĺtka
  • stratené vajce (alebo vajce benedikt) varené vo vode s bielym jogurtom, sviežou uhorkou a kúskom kvalitného light syra
  • bylinková alebo hubová omeleta so zvýšeným podielom bielkovín

Neodporúčame jesť vajíčka pripravované smažením (praženica, volské oko)

Univerzálne tofu

Ak máte radi sójové výrobky, do večerného jedálnička ich určite zaraďte. Tofu je veľmi variabilná potravina a pripravíte ju na nespočetné množstvo spôsobov. Vyskúšajte napríklad:

  • Tofu pokrájané na kocky, opečené na kvapke olivového oleja, so sezónnou zeleninou a kopčekom ryže
  • Zapečené zeleninové tofu placky( postrúhané tofu zmiešate s jedným vajíčkom, uvarenou popučenou brokolicou, osolíte, okoreníte a zo zmesi vytvarujete placky, ktoré dáte zapiecť na plech)

Pre zaneprázdnených

Nemáte čas najesť sa? Večeru nevynechávajte. Majte vždy v chladničke cottage chesse alebo tvaroh. Sú plné bielkovín, zasýtia vás a navyše vašej postave neuškodia.