4 najväčšie klamstvá o diétach

Zákaz jedenia po šiestej či vylúčenie sacharidov z jedálnička – aj to patrí k zaručeným diétnym pravdám, ktoré nám viac škodia ako pomáhajú.
Pozrite sa spolu s nami na najväčšie diétne klamstvá a zbavte sa zlozvykov, ktoré so sebou prinášajú.

1. Po šiestej (alebo akejkoľvek) hodine by ste nemali jesť

Táto rovnica by platila vtedy, keby ste chodili pravidelne spávať okolo ôsmej večer, čo sa priemernému dospelému človeku podarí málokedy. Pravdou je, že neexistuje univerzálne platný čas, kedy by sme mali prestať jesť.  O to nezmyselnejší je tento mýtus ak napríklad pracujete na smeny alebo je váš denný režim iný, ako ten bežný. V tomto prípade skôr platí – nezáleží tak na tom, kedy jeme posledné jedlo, ale skôr čo jeme. Večerné jedenie je totiž mnohokrát spojené s nezdravými zvykmi ako otvoriť si balíček slaných lupienkov, či vyjesť bonboniéru pred televízorom a z toho pravdepodobne pramení jeho podstata.

Ak pociťujete vo večerných hodinách extrémny hlad, väčšinou za tým stojí zlé rozloženie pokrmov a ich energetických hodnôt počas dňa. Klienti MDieta k nám často chodia s podobným problémom; vynechávajú raňajky, na obed si dajú „len šalát“ a nechápu, prečo ručička na váhe neklesá. Nízky energetický príjem z jedál počas dňa však spôsobuje celkový energetický deficit, ktorý sa prejaví večer.

Čo si vziať z tohto mýtu:

 • Pravidelné stravovanie je dôležité (a to najmä pre ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy), nie je však nevyhnutne zviazané s časovým údajom.
 • Dlhodobé potláčanie hladu vo večerných hodinách môže viesť k tomu, že si k jedlu vytvoríte nezdravý vzťah.
 • Trávenie by sme mali nechať oddýchnuť cca 8 hodín, to znamená, že zhruba toľko by malo ubehnúť medzi vašim posledným jedlom počas dňa a raňajkami
 • Na neskoršiu večeru si môžete dopriať bielkoviny a vlákninu. Ideálne zeleninovú polievku, chudé mäso, ryby alebo tvaroh či biely jogurt.

Chcete schudnúť? Vylúčte z jedálnička sacharidy

Vylúčiť cukry z jedálnička úplne nie je pre vaše telo zdravé. Len váš mozog spotrebuje na správne fungovanie počas dňa cca 130 gramov karbohydrátov. Aj ľudia, ktorí cvičia potrebujú sacharidy, aby podali dobrý výkon. Navyše, diéty, ktoré vylučujú z jedálnička cukry úplne, väčšinou končia nežiadúcim jo-jo efektom.

Ani diétne plány MDieta nevylučujú sacharidy z jedálnička úplne – počas ketózy je len ich príjem obmedzený. V tretej fáze bielkovinovej diéty sa napríklad odporúča pozvoľný prechod k zdravým sacharidom, ktoré sú pre náš život jednoducho nevyhnutné.

Čo si vziať z tohto mýtu:

 • Obmedzte nezdravé cukry (dezerty, sladkosti, koláče), ale na tie zdravé nezabúdajte ( sacharidy v ovocí a zelenine).
 • Sladké jedlá a komplexné sacharidy si doprajte skôr v doobedňajších hodinách, kedy je vaše telo schopné spáliť ich rýchlejšie.

Cvičím, tak môžem jesť čokoľvek

Zaradiť cvičenie do diétneho programu určite odporúčame. Okrem toho, že pomôže urýchliť chudnutie, nesie so sebou mnoho ďalších zdravotných benefitov. Problémom však býva, že výdaj energie počas cvičenia niekedy nebýva tak vysoký ako energia, ktorú spätne prijmeme. Preto sa nám niekedy môže zdať, že aj keď trénujeme intenzívne, kilá neodbúdajú.

Čo si vziať z tohto mýtu:

 • Aj počas cvičebného plánu dbajte na to, aby ste nezjedli viac, ako ste schopní počas tréningu stratiť.
 • Ideálne jedlá po cvičení sú zeleninové šaláty, ryby, vaječné bielka, alebo proteín, z ktorého si vaše telo zoberie to najdôležitejšie – bielkoviny.
 • S niektorými športmi spálite viac kálorií za menej času, vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Čím menej kalórií, tým rýchlejšie chudnutie

Pri počítaní kalórií nám v prvom rade napadne rovnica, ktorá sa predsa nemôže mýliť – čím viac kalórií utnem z jedálnička, tým rýchlejšie schudnem. Omyl! Telo len na vykonanie základných funkcií ( dýchanie, mozgová činnosť, pohyb) potrebuje cca 1200 kalórií denne (za minimálnu spodnú hranicu príjmu kalórií sa považuje 1000 kcal – bez nich sa jednoducho zdravý dospelý človek nezaobíde). Všeobecne platné množstvo potrebných kalórií taktiež neexistuje – ich príjem závisí od vášho veku, množstva pohybu za deň, výšky a váhy.

Čo si vziať z tohto mýtu:

 • Prehnane nízky počet kalórií vašu diétu nezrýchli, naopak – telo sa prepne do šetriaceho módu a spomalí metabolizmus.
 • Radšej ako počítanie kalórií sa zamerajte na vyvážený jedálniček, ktorého pevnú súčasť budú tvoriť zdravé sacharidy a bielkoviny. Váš metabolizmus bude pracovať správne a pri malom prehrešku si jednoduchšie poradí s tým, čo ste prijali „navyše“.