Viete správne čítať potravinové etikety?

Či už ste zahájili boj s kilami navyše, alebo ste sa jednoducho rozhodli, že sa dáte na zdravý životný štýl, určite ste došli do bodu, kedy váš nákup trval o čosi dlhšie. Pretože ste začali čítať etikety na potravinách, uvádzajúce výživové hodnoty. Viete ich čítať správne?

potravinove-etikety_0BIO, FIT, OVOCNÉ, NÍZKOTUČNÉ, LIGHT – keď obal predáva

Ak ste sa rozhodli venovať kupovanej strave zvýšenú pozornosť, mala by sa zamerať najmä na zadnú stranu etikety. Vďaka marketingovým nástrojom sme totiž náchylní kupovať veci podľa obalu. Nezabudnite však, že ani najkrajší obal nezaručuje, že to, čo v ňom nájdete, je naozaj zdravé.

Ďalšiu vec, ktorú by ste mali pri nákupe potravín ignorovať sú napríklad veľké, sľubné nápisy, ktoré majú za úlohu zachytiť vašu pozornosť. Nie všetky slová, ktoré si podvedome spájame so zdravou stravou, naozaj označujú zdraviu prospešný produkt.

  • Produkty s označením LIGHT môžu mať síce menší obsah tuku alebo kalórií, no za to zvýšený obsah cukru.
  • Ovocie je samozrejme zdravé, no neplatí to o všetkom, čo je označené ako OVOCNÉ.Ovocnú príchuť nájdete totiž všade – od jogurtov až po džúsy, no často je za týmto pomenovaním ukrytá len voňavá potravinová esencia a cukor navyše.
  • Nápis FIT nás pri snahe stravovať sa zdravšie mnohokrát láka ku kúpe. Pod označením FIT však nájdete aj cereálie, tyčinky a iné potraviny s množstvom pridaného cukru.

Etiketa na druhej strane produktu vám povie o zložení vždy omnoho viac ako lákavé nápisy na obale.

Množstvo na porciu, vs. množstvo na počet gramov

Ak ste sa aj nedali zlákať vábnym označením na obale výrobku, pozornosť zbystrite aj pri tabuľke nutričných hodnôt. Pomýliť sa môžete napríklad vtedy, ak má celý výrobok 320 g, no hodnoty sú uvádzané na 100 g. Niekedy sa tiež stretávame s prípadmi, kedy sú nutričné hodnoty uvádzané v tvare množstvo g/ porcia. Výrobok však môže obsahovať viac porcií, takže ak ho skonzumujete celý, automaticky sa zvýši aj počet prijatých kalórií.

Čarovná formulka: sacharidy – z toho cukry

Mnohokrát sa pri snahe znížiť hmotnosť preľakneme už pri názve „sacharid“, no nie je cukor ako cukor. Sacharidy naše telo na správne fungovanie jednoducho potrebuje. Zdravé sacharidy nájdete aj v zelenine a ovocí. Označenie  SACHARIDY na obale výrobkov zahŕňa všetky komplexné sacharidy, ktoré sa v ňom nachádzajú, tzn. vlákninu, škrob aj celulózu. Tieto sacharidy uvoľňujú energiu postupne, preto sú pre vás určite vhodnejšie. Naopak, pod pojmom CUKRY nájdeme jednoduché sacharidy, z ktorých síce získame energiu veľmi rýchlo, ale takisto o ňu aj rýchlo prídeme. Pod týmto pojmom nájdete fruktózu, glukózu či sacharózu.

Ako sa rýchlo zorientovať?

Pri čítaní hodnôt si môžete pomôcť nasledujúcou tabuľkou.

Hodnota na 100 g

Zdravé

Jedzte v menšom množstve

Vyhnite sa, jedzte výnimočne

Cukry

5 g a menej

5 – 15 g

15 g a viac

Tuky

3 g a menej

3 – 20 g

20 g a viac

Nasýtené mastné kyseliny

1,5g a menej

1,5 g – 5 g

5 g a viac

Soľ

0,3 g a menej

0,3 – 1,5 g

1,5 g a viac

 

Koľko naozaj potrebujeme?

Presné množstvo bielkovín, tukov či sacharidov, ktoré by ste mali denne prijať nikde nenájdete. Je to pre to, že tieto hodnoty závisia od mnohých faktorov ako je vek, pohlavie a najmä hmotnosť. Pre základnú orientáciu vám však postačia aj nasledujúce údaje.

Bielkoviny

0,8 - 2,0 g / 1 kg hmotnosti / deň

Sacharidy

2,0 - 7,0 g / 1 kg hmotnosti / deň

Tuky

0,8 - 1,2 g / 1 kg hmotnosti / deň

Vláknina

0,35 - 0,55 g / 1 kg hmotnosti / deň