Udržanie hmotnosti po ukončení ketodiéty

Absolvovaná a ukončená redukčná ketodiéta – bielkovinová diéta s dobrým výsledkom je úspech sám o sebe. Dosiahnutie vášho cieľa je veľký krok, ale zotrvanie pri novom životnom štýle je rovnako dôležité. Ako teda prejsť z prísneho režimu ketodiéty na udržateľný stravovací plán, ktorý vám pomôže udržať dosiahnutú hmotnosť?                                                                                                                                                   

Ponúkame vám niekoľko zásad a tipov.

 1. Postupné zavádzanie sacharidov                                                                                                              
  Po ukončení diéty nezačnite hneď konzumovať veľké množstvá sacharidov. Pomaly a postupne ich zavádzajte do svojho jedálnička a sledujte, ako vaše telo reaguje. Vyhnite sa pridávaniu rafinovaných cukrov, sladeniu a celkovému nadbytku sacharidov. Voľte skôr zdravé zdroje, ako sú ovocie, celozrnné obilniny a zelenina.
 2. Zamerajte sa na nutrične hodnotné potraviny                                                                                     
  Vyberajte si suroviny a produkty bohaté na živiny. Zahrňte do svojho jedálnička rôznorodé druhy zeleniny, ovocia, strukovín, kvalitných bielkovín a zdravých tukov. Nezabúdajte na vlákninu, ktorá podporuje trávenie a dlhotrvajúci pocit nasýtenia.
 3. Kontrola porcií                                                                                                                               
  Sledujte veľkosť a zloženie svojich porcií a nestrácajte disciplínu. Aj keď už nie ste na prísnej diéte, prejedanie môže viesť k príjmu nadbytočných kalórií a následnému nežiadúcemu nárastu hmotnosti. Rozdeľte si svoj denný príjem na viac menších porcií.
 4. Pravidelnosť v stravovaní                                                                                                
  Nezanedbávajte dodržiavanie primeraných a pravidelných intervalov medzi jednotlivými jedlami. Pravidelné stravovanie vám pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a zamedzuje tak pocitu hladu a prejedaniu sa.
 5. Monitorovanie hmotnosti                                                                                                        
  Občasné váženie sa môže stať užitočným nástrojom na sledovanie vášho pokroku. Ak zistíte, že sa váha začína výraznejšie meniť, môžete prijať opatrenia skôr, než sa dostanete do nežiadúcej nadváhy.
 6. Pohyb                                                                                                                                         
  Pravidelná fyzická aktivita je stále dôležitá na udržiavanie aktívneho metabolizmu. Nájdite si takú aktivitu, ktorá vám vyhovuje aj s prihliadnutím na váš vek a zdravotný stav a zároveň vám prináša radosť.
 7. Odmeňte sa                                                                                                                               
  Udržiavanie vášho cieľa hmotnosti nevyžaduje úplné odopretie si všetkého, čo máte radi. Občas si môžete dopriať obľúbenú pochúťku, ale s mierou a vedomím o jej kalóriách. Ale hlavnou a stálou odmenou bude pre vás trvalé udržiavanie dosiahnutej hmotnosti a kondície.

Zníženie hmotnosti a jej udržiavanie je dlhodobý záväzok pre váš dobrý pocit, pohodu a zdravotný stav. Dôležité je nájsť vyvážený prístup k stravovaniu, ktorý vám umožní dosiahnuté výsledky udržať aj naďalej. Ak máte obavy, alebo potrebujete podporu, neváhajte sa poradiť s odborníkom na výživu.