Spôsoby úpravy zeleniny počas ketodiéty

Ketogénna strava je zameraná na nízky príjem sacharidov a vysoký príjem bielkovín, to znamená, že zelenina je skvelým a nenahraditeľným spôsobom, ako si doplniť svoj jedálniček. Svojím bohatým zložením a obsahom prospešných látok ako sú vitamíny, minerály, vláknina a antioxidanty prináša zelenina výhody vo forme podpory trávenia, zlepšenia imunitného systému a lepšej kontroly hmotnosti. Môžete si vychutnať rôzne druhy zeleniny, ale je dôležité, aby ste vedeli ako ich správne  pripraviť v súlade s diétnym stravovaním.

Tu je niekoľko spôsobov, ako upravovať zeleninu počas ketodiéty:

Varenie na pare  
Parenie je skvelý spôsob ako zachovať výživové hodnoty zeleniny a zároveň udržať jej nízku kalorickú hodnotu. Na prípravu použite parný hrniec alebo naparovací košík. Doba prípravy závisí od druhu zeleniny.  

Pečenie v rúre   
Pečenie zeleniny v rúre je ďalším populárnym spôsobom, ako si ju chutne pripraviť. Ideálne na plechu, na papieri na pečenie pokvapkanú olivovým olejom. Dochucovať môžete bylinkami, čiernym korením, kurkumou, rascou, cesnakom.

Restovanie
Takýmto spôsobom si pripravíte zeleninu rýchlo a chutne. Nakrájajte si ju na primerane veľké kúsky, plátky či krúžky, dajte na rozohriaty olej, okoreňte a restujte do mäkka, prípadne al dente, podľa chuťových preferencií.

Grilovanie  
Grilovanie dodá zelenine špecifickú výraznú chuť. Použiť môžete elektrický gril alebo gril na uhlie. Na dochutenie grilovanej zeleniny počas diéty doporučujeme olivový olej, citrón, soľ.

Čerstvé šaláty
Šaláty z čerstvej zeleniny sú najobľúbenejšie v letnom období ako ľahké jedlo a taktiež pre bohatú dostupnosť čerstvej zeleniny. Dopriať si ju však môžete po celý rok. Najvhodnejšie sú rôzne druhy listovej zeleniny s mladou cibuľkou, pórom, reďkovkami, avokádom, cherry paradajkami...

mdieta-blog-zeleninovy-salat

Zeleninové polievky
Skvelý spôsob ako si vychutnať veľa zeleniny v jednom jednom jedle. Navyše vás v chladných dňoch dokonale zahreje. Počas diéty polievky nezahusťujte , respektíve zahusťujte len rozmixovaním samotnej zeleniny.  

mdieta-zeleninove-polievky

Zelenina by mala byť dôležitou súčasťou vášho jedálnička počas ketodiéty, dôležité je ale vedieť, že nie všetka zelenina má rovnaký obsah sacharidov. Všeobecne platí, že zelenina s nižším obsahom sacharidov je vhodná voľba počas akejkoľvek redukčnej diéty. Patrí sem hlavne  listová zelenina, brokolica, artičoky, zeler, cuketa, čakanka, zelená fazuľka, karfiol, pór, reďkovka...  

Správna úprava zeleniny môže prispieť k vašej ceste na dosiahnutie a udržanie vášho cieľa.