Čím sladiť počas diéty?

Snažíte sa chudnúť no ovláda vás neodolateľná chuť na sladkosti? Väčšina ľudí, ktorí začnú s ketogénnym diétnym plánom (ketogénna diéta, paleo diéta, dukanova diéta), zistí, že sa u nich zo začiatku dostaví intenzívna túžba po sladkom, ktorá sa však po niekoľkých týždňoch vytratí.

cim-sladit-pocas-diety

No aj v prípade, že  dodržiavate nízkosacharidový diétny režim, je prirodzené, že sa u vás skôr či neskôr túžba po sladkom prejaví. Na cukor sme totiž navyknutí odjakživa, preto vzdať sa natrvalo tejto neresti vôbec nie je ľahká úloha. Vtedy zvykneme siahnuť po sladidlách, s pomocou ktorých varíme či pečieme jedlá, ktoré by sme v opačnom prípade pri ketogénnej diéte jesť nemali. Samozrejme, stále si musíte dávať pozor na sladké potraviny, pretože väčšina vecí, ktoré sú označené ako „bez sacharidov“ v skutočnosti obsahuje sacharidy. Uistite sa, že pri vypracovaní svojho ketogénneho diétneho plánu beriete do úvahy obsah čistých sacharidov akéhokoľvek sladidla.

Vo všeobecnosti existuje niekoľko druhov sladidiel a to prirodzené sladidlá, alkoholové cukry a syntetické sladidlá (alebo inak nazývané umelé sladidlá). Existuje ešte niekoľko ďalších sladidiel, ktoré nepatria do žiadnej z vyššie vymenovaných kategórií (ako napríklad sladidlá na báze glycerínu), ale takéto sladidlá nie sú veľmi bežné a sú len zriedkavo používané.

Čím teda sladiť?

Za účelom dodržiavania ketogénnej diéty odporúčame používať erythritol a stéviu (alebo ich kombinácie), pretože sú to prirodzené sladidlá a nespôsobujú prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi alebo inzulínu a navyše sladia veľmi dobre. V prípade, že používate ich kombinácie, eliminujú pachuť, ktorú má každé z nich jednotlivo a výsledkom je ich lahodná chuť. 

Nezabudnite:

Pri kúpe sladidla si vždy prečítajte jeho zloženie. Dávajte prednosť čistému sladidlu a vyhnite sa sladidlám s prímesami, ako napríklad maltodextrín, dextróza alebo polydextróza, ktoré môžu spôsobovať nárast hladiny cukru v krvi. Prímesy môžu byť zdrojom ďalších nežiadúcich sacharidov, a práve tomuto efektu sa chceme vyhnúť.