I.Kéryová z MDiety: naši klienti si na Vianoce darovali nový začiatok

Vianoce sú pre väčšinu z nás časom hojnosti a tak v tomto období jedlom rozhodne nešetríme. Idú  diéty a vianočné sviatky vôbec k sebe? V dnešnom rozhovore sme sa opýtali výživovej poradkyne z MDiety ako sú na tom ľudia s jedením počas sviatkov a či je diéta vhodným darčekom pre blízkeho.

Ako to vyzerá s predajom diétnych jedál v predvianočnom období?

Keď sme pred niekoľkými rokmi spúšťali e-shop, pravdupovediac sme predpokladali, že pred Vianocami tržby poklesnú. Na naše prekvapenie je tento trend ale úplne opačný. Objednávky v predvianočnom období sú dokonca vyššie ako počas bežných mesiacov.

Čomu tento trend pripisujete?

Robili sme si medzi klientmi menší prieskum a prišli sme na zaujímavé zistenia. Jedna časť klientov v podstate vopred vie, že čas Vianoc prežije v hojnosti. Nedopriať si počas Vianoc vyžaduje veľké sebazaprenie a častokrát sa to počas prípravy tradičných pokrmov nedá. Takíto klienti sa preto snažia zdravšie jesť pred sviatkami, aby počas nich nebol prírastok hmotnosti taký vysoký. Potom je tu druhá skupina klientov, ktorá si diétu na Vianoce daruje ako darček a s chudnutím začne hneď po sviatkoch. Možno aj preto možno predaj diét v tomto období neklesá.

Je podľa vás diéta vhodným darčekom?

To je rôzne. Darovať diétu niekomu, kto dlhodobo bojuje s vyššou hmotnosťou je váš dobrý úmysel, ten druhý to však takto pochopiť nemusí. MDietu preto klienti väčšinou darujú sami sebe. Mali sme klientku, ktorá sa dlhodobo rozhodovala, či do toho ísť. Pred Vianocami však povedala deťom a manželovi, nech jej nekupujú zbytočné veci, ale radšej jej prispejú na jeden z balíčkov. Neskôr nás kontaktovala s tým, že toto rozhodnutie neoľutovala – darovala si totiž nový začiatok. Po sviatkoch sa pustila do diétneho programu a vo februári si už kupovala o 2 čísla menšie oblečenie.

Po akých produktoch je v MDiete pred Vianocami najväčší dopyt?

Väčšinou sú to sladkosti a sladké pokrmy všeobecne. Vianoce sú časom pečenia a človek voňavým perníkom a iným sviatočným koláčom ťažko odolá. Preto sa niektorí naši klienti radi vopred „poistia“ a objednajú si sladké jedlá, ktorými chuť na koláče zaženú. Proteínové dezerty majú oproti klasickým tú výhodu, že nie ste po nich o chvíľu hladní a tak nemáte potrebu siahnuť po čomsi ďalšom. Bielkoviny vás zasýtia na dlhší čas. Aj preto je napríklad MDieta diétou, pri ktorej „netrpíte“ hladom – čo býva pri iných diétach najväčší problém.

Čo si myslíte o „prejedaní sa“ počas sviatkov?

Myslím, že je to dlhodobý trend, s ktorým sa len ťažko bojuje. Čo považujem za horšie je, že mnoho jedla sa počas sviatkov aj vyhodí. Aj pri nákupoch by sme si teda mali uvedomiť, že do žalúdka sa nám viac nevmestí a nie je potrebné robiť si zásoby, ktoré potom v rýchlosti zjeme, lebo je nám to ľúto vyhodiť.

Čo by ste odporučili klientom, ktorí sa obávajú, aby práve počas sviatkov nepribrali?

Hlavne skúsiť nestratiť hlavu a aj počas sviatkov hojnosti rozmýšľať nad tým, ako sa stravujeme. Vianoce si užijete plnohodnotne aj bez zbytočných porcií navyše a prejedania sa. Ak už aj „zhrešíme“ treba si dopriať viac pohybu – zima predsa ponúka množstvo príležitostí pre šport či prechádzky zasneženou prírodou. Po sviatkoch sa treba na chvíľu zastaviť a vrátiť sa k striedmejšiemu stravovaciemu režimu. V prípade potreby radi klientom pomôžeme so zdravším jedálničkom, aby sa ich „vianočné kilá“ nestali nepríjemnou spomienkou na tieto sviatky.