Ako počas Vianoc nepribrať?

Už čochvíľa nás čakajú sviatky hojnosti, kedy si všetci doprajeme viac, ako sme počas roka zvyknutí. Máte strach, že klasický vianočný jedálniček sa na nový rok odrazí na vašej hmotnosti? Dnes sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých rád, ktoré vám pri snahe nepribrať môžu pomôcť.

Pečte zdravšie

Aj keď sme si už zvykli, že sviatočné stoly sa prehýbajú pod haldou jedla a to najmä sladkostí, treba si pred pečením položiť niekoľko otázok. Naozaj potrebujete mať na stole 7 druhov koláčov? Väčšinou totiž tento hlboko zakorenený zvyk vyústi len do toho, že vám je ľúto koláče vyhodiť. Preto mnohokrát ich mnohokrát už len dojedáme to, čo ostalo a ručička na váhe stúpa vyššie.

Váš vianočný stôl nebude o nič chudobnejší, ak vsadíte na dezerty, ktoré majú nižšiu energetickú hodnotu. Nahraďte cukor medom, klasický olej kokosovým, múku jej zdravšou variantou – bezlepkovou alebo celozrnnou. Niekoľko inšpirácií na zdravšie pečenie nájdete aj v našom vianočnom receptári.

Náš tip:  v našej aktuálnej ponuke nájdete vianočný balíček MDieta plný sladkých pokrmov, do ktorých sa môžete schuti zahryznúť bez výčitiek.

S vianočnými prípitkami striedmo

Počas Vianoc si tiež zvykneme dopriať viac alkoholických nápojov – stretávame sa s rodinami, pripíjame si, oslavujeme. O prijímaní alkoholu popri snahe udržať si hmotnosť sme už písali v predošlom článku. Nehovoriac o tom, že ak poriadnu nálož sviatočného jedla zapijeme alkoholom, naše telo vystavíme značnej záťaži. Namiesto tvrdého alkoholu teda radšej siahnite po kvalitnom červenom či bielom víne.

Nezabúdajte na pitný režim

Keď vymeníme klasický pracovný režim za ten sviatočný, väčšinou sa zmení aj náš zabehnutý denný program. Na pitný režim by ste však  nemali zabúdať ani počas Vianoc. Dodržiavanie pitného režimu počas sviatkov má hneď niekoľko výhod, ktoré oceníte počas aj po Vianociach. Nebudete pociťovať únavu, takže vám ostane viac energie na ostatné aktivity s rodinou. A čo je dôležité – voda dopomôže k pocitu sýtosti, takže tiež nezjete toľko koláčov.

Strávte viac času von

Prežiť vianočné sviatky povaľovaním sa na pohovke a prepínaním kanálov vašej postave určite neprospeje. Počas sviatkov sa snažte hýbať čo najviac. Určite nemusíte potiť krv posilňovni, stačí ak sa vyberiete spolu s rodinou na dlhšiu prechádzku, deti vezmete na sánkovačku, postavíte spolu snehuliaka či iglu alebo si pôjdete spoločne zalyžovať. Majte na pamäti, že akýkoľvek pohyb na čerstvom vzduchu počas sviatkov je oveľa lepší ako žiadny!