Stravovanie v ketodiéte počas dovolenky

Plánovanie dovolenky je vzrušujúcim a očakávaným časom, no môže byť výzvou, ak dodržiavate ketogénnu stravu. Ketodiéta sa zakladá na nízkom príjme sacharidov a vyššom príjme tukov a bielkovín. Mnohí sa obávajú, že stravovanie na dovolenke by mohlo narušiť ich ketogénny režim. Ale s dobrým plánovaním a trochou kreativity je možné sa aj na dovolenke stravovať v súlade s ketodiétou a zároveň si užívať nové chute a kulinárske zážitky.

Väčšina reštaurácií má rôzne možnosti jedál, bohatú lokálnu ponuku. Je vhodné vyhľadať tie, ktoré ponúkajú jedlá s väčším dôrazom na kvalitné mäso, ryby, morské plody alebo zeleninu. Vyhnite sa prílohám ako zemiaky, cestoviny alebo chlieb a radšej si zvoľte prílohu zeleniny alebo šalát. Môžete požiadať o úpravu jedál podľa vašich potrieb a vyhnúť sa pridanému cukru alebo omáčkam obsahujúcim sacharidy.

Ak si plánujete variť na dovolenke, určite nájdete aj v miestnych obchodoch základné suroviny, ktoré môžete použiť pri príprave jedál ketogénnej stravy. Patrí sem napríklad olivový olej, koreniny, avokádo, orechy, semienka. Tieto suroviny sú všeobecne dostupné a môžu vám pomôcť pridať zdravé tuky a bielkoviny do jedál.

Navyše, na dovolenke sa často nachádzajú rôzne miestne trhy a obchody s čerstvými potravinami. Využite túto príležitosť na objavovanie miestnych špecialít, rýb, čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú súčasťou ketogénnej stravy. Vyhnite sa však ovociu s vysokým obsahom cukru a uprednostnite tie s nižším glykemickým indexom, ako sú bobule alebo avokádo.

Nezabudnite na dôležitosť hydratácie, pitný režim, ktorý je v čase letných horúčav mimoriadne dôležitý. Okrem toho, že telu poskytnete dostatok vody, pomôže vám aj tlmiť pocity hladu. Najvhodnejšia je obyčajná voda, minerálky, mierne dochutená citrónom či mätou, prípadne bylinkové alebo zelené čaje.

mdieta-blog-keto-dieta-voda

Ak sa však rozhodnete dopriať si  a vychutnať jedlo, ktoré nie je úplne v súlade s ketodiétou, je to v poriadku.  V konečnom dôsledku je dovolenka časom na oddych a potešenie, a je dôležité nestratiť z nej radosť. Jedno jedlo alebo občasná výnimka z diéty neznamená, že ste zlyhali.

Okrem stravovania je dôležité na dovolenke udržiavať si aktívny životný štýl. Využite príležitosť na prechádzky, plávanie, turistiku alebo iné formy pohybu, ktoré vám umožnia spáliť kalórie a udržať sa v kondícii.

Zhrnuté, stravovanie v ketodiéte na dovolenke si vyžaduje trochu plánovania a kreativity, ale nie je nemožné. Vyhľadávajte reštaurácie s vhodnou ponukou, objavujte miestne trhy a obchody s čerstvými potravinami a buďte flexibilní, ak sa rozhodnete vychutnať si občasné jedlo mimo ketodiéty. A samozrejme, nezabudnite na pohyb a užite si dovolenku naplno!