Prečo nechudnem? 5 najčastejších dôvodov

Bojujete s kilami navyše a pri akomkoľvek pokuse o dosiahnutie vysnívanej postavy sa stretávate so zlyhaním? Ak vás demotivácia v podobe neubúdajúcich kíl frustruje, možno robíte niektorú z nasledujúcich chýb.

5-dovodov-preco-nechudnete

1. Nesledujete svoj kalorický príjem

Pravdou je, že to, čo sa na konci dňa naozaj počíta je množstvo kalórií, ktoré ste prijali. Ak máte pocit, že sa stravujete zdravo, skúste sa pozrieť na veľkosť porcií, na ktorých fungujete. Započítali ste do celodenného príjmu aj malé prehrešky počas dňa? Kalorický deficit pritom vytvoríte úplne jednoducho: váš energetický výdaj musí byť väčší ako príjem. Telo spaľuje kalórie aj v pokojovom stave, počas celého dňa. Ak teda nemáte pravidelný pohyb, tento údaj (bazálny metabolizmus) je pre vás kľúčovým a množstvo prijatých kalórií za deň musí byť nižšie, ako kalórie, ktoré ste schopní spáliť.

Náš tip: V našom centre zameranom na redukciu hmotnosti MDieta máme pre našich klientov k dispozícii prístroj InBody. Vďaka telesnej diagnostike vieme s presnosťou zmerať nie len váš bazálny metabolizmus ale takisto množstvo iných telesných parametrov, ktoré vám pomôžu pri chudnutí.

2. Nemáte radosť z pohybu

Často dostávame otázky, aké cvičenie je na schudnutie najúčinnejšie. Dôležité je uvedomiť si, že priamo cvičením sa nechudne. Cvičením sa svaly spevňujú a vypínajú. Vďaka vydanej energii pri cvičení môžeme navýšiť kalorický deficit. Pohyb takisto zrýchľuje metabolizmus, čo je pre chudnutie prospešné. Cvičenie je však potrebné kombinovať so zmenou jedálnička, len vtedy je účinné. Našou radou teda je: začnite s pohybom, akýmkoľvek. Nenúťte sa do športu, ktorý vás nebaví, len za to, že teraz ho teraz robia všetci, inak bude pre vás ťažké zotrvať. Nájdite si 2 – 3  dni do týždňa, kedy si vyhradíte čas na prechádzku, plávanie, ľahký beh či tanec. Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny.

3. Nemáte dostatok spánku

Spánok je pre naše telo oveľa dôležitejší ako si myslíme a pre chudnutie platí to isté. Počas spánku sa naše telo regeneruje po cvičení či tréningu. Spánok pozitívne vplýva na našu schopnosť sústrediť sa, zlepšuje motiváciu a pomáha predchádzať výkyvom nálady. Existujú štúdie, ktoré dokonca dokazujú, že ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku majú v tele vyššie množstvo tuku. Ako dospelý človek by ste si teda mali dopriať 7 – 8 hodín spánku.

4. Nemáte pevný plán

Chudnutie nie je len o momentálnom zhodení kíl navyše. Ak si chcete zachovať ideálnu hmotnosť, bude potrebné, aby ste získali dlhodobý návyk na iný stravovací štýl, ako ste boli doteraz zvyknutí. Preto ak si cez týždeň odopierate a víkend strávite v hojnosti, je možné, že veľmi rýchlo dobehnete kalorický deficit a chudnutie bude opäť v nedohľadne. Ak máte problém s dodržiavaním stravovacích návykov, vyskúšajte diétny program MDieta, vďaka ktorému máte pevne vytvorený jedálniček a všetky pokrmy poruke. Vďaka presne stanovenému programu bude pre vás ľahšie pridržiavať sa diéty a neupadnúť do starých koľají.

5. Nemáte motiváciu

Ak už pre vás nie je samotný výsledok motivačný (a ten by určite byť mal), dávajte si krátkodobé – splniteľné – ciele, za ktoré sa odmeňte. Odmena môže byť formou kozmetickej procedúry, nových topánok, oblečenia, do ktorého sa chcete vmestiť, alebo výletu. Pre mnohých bývajú motivačné aj príbehy iných, ktorým sa schudnutie podarilo, preto sa inšpirovať môžete aj takto. Cesta k vysnívanej postave by vám mala jednoducho robiť radosť, pretože na konci neľahkej cesty vás čaká naozaj vysnívaná odmena.