Pravda o alkohole a chudnutí

alkohol-a-chudnutieUrčite ste sa počas svojej diéty stretli s radami odborníkov, že počas redukčného programu by ste sa mali radšej vyhnúť požívaniu alkoholických nápojov. Viete však, prečo to tak je?

Tajomstvo prázdnych kalórií

O prázdnych kalóriách, ktoré alkohol obsahuje, sa už popísalo mnoho. Preto len pre vysvetlenie tohto pojmu dodávame niekoľko poznatkov. Ak nejaký produkt obsahuje prázdne kalórie, v preklade to znamená, že nemá pre váš organizmus žiadnu výživovú hodnotu. Určite ste tiež počuli, že víno či pivo obsahuje vitamíny, no v pomere k prázdnym kalóriám je toto množstvo takmer zanedbateľné. Keď to teda preženiete s alkoholom, vaše telo príjme veľké množstvo energie, ktoré však v krátkom čase nie je schopné spracovať.

Keď sa energia premení na tuk

Ďalším faktom, ktorý hovorí v neprospech alkoholických nápojov je, že kalórie, ktoré pri pití skonzumujeme, sa menia na tuk. Čím viac ho vypijete, tým horšie sa telo vysporiada so spaľovaním tukov a preto ich ukladá do zásoby. Pre predstavu o množstve kalórií prikladáme približný počet kalórií v jednotlivých druhoch alkoholu:

Biele víno ( 2 dl)

Cca 108 Kcal

452 KJ

Červené víno ( 2 dl)

Cca 131 Kcal

5 KJ

Rum ( 0,5 dl)

Cca 120 Kcal

500 KJ

Slivovica ( 0,5 dl)

Cca 110 Kcal

462 KJ

Vodka( 0,5 dl)

Cca 110 Kcal

463 KJ

Gin ( 0,5 dl)

Cca 95 Kcal

400 KJ

Whiskey ( 0,5 dl)

Cca 113 Kcal

472 KJ

Fernet ( 0,5 dl)

Cca 107 Kcal

450 KJ

Pivo (0,5l)

Cca 209 Kcal

875 KJ

Tmavé pivo (0,5l)

Cca 226 Kcal

945 KJ

 

Pri alkohole je tiež potrebné uvedomiť si, že väčšinou neskončíme pri jednom poháriku. Preto sa prijaté kalórie s jeho množstvom samozrejme zvyšujú. Pre porovnanie – aby sme spálili 0,5 dl vypitého rumu, museli by ste (pri nízkej intenzite) behať aspoň 1 hodinu. Pollitrák piva vás zas bude stáť hodinu intenzívneho bicyklovania.

Jedlo popri alkohole

Mnohokrát sa popri konzumácii alkoholu cítime hladní a tak počas pitia siahneme po rôznych snackoch. Najhoršia varianta je, keď sa po oslave vrátime domov hladní a zjeme všetko, čo chladnička ponúka. Naše telo sa nielenže nestačí vysporiadať s alkoholom ale takisto si musí poradiť s jedlom a keďže to sám organizmus nestíha, väčšina skonzumovaného sa začne premieňať na tuk.

Ak ste sa už teda dali na chudnutie a záleží vám na motivačných výsledkoch, odporúčame vám vzdať sa počas redukčného programu alkoholických nápojov. A keď už sa vyskytne príležitosť – odporúčame uprednostniť alkohol bez pridaných cukrov. Siahnuť môžete po pohári kvalitného bieleho či červeného vínka a nezabudnite ho zapíjať veľkým množstvom čistej vody či minerálky.