Poradkyňa pre výživu: klientov učíme nové stravovacie návyky

Výživová poradkyňa Jolana Jackuliaková pôsobí v tíme MDieta od roku 2014. V dnešnom rozhovore sa dozviete, s akými klientmi sa počas svojej praxe stretla, čo im pri chudnutí robí najväčší problém a prečo ľudia vo svojich diétach zlyhávajú.

Počas 6 rokov v MDiete máte určite bohaté skúsenosti s rôznymi klientmi. Aká veková kategória vaše produkty najčastejšie využíva?

Podľa štatistík, ktoré si vedieme, sú to najčastejšie ľudia vo veku od 35 do 50 rokov. Samozrejme, aj tu existujú výnimky. Mali sme klientku ktorá mala 20 rokov, ale tiež pani po 60ke. Keďže bielkovinová diéta je lekársky overená diéta, pokiaľ klient netrpí vážnymi ochoreniami, pre vek prakticky neexistuje žiadne obmedzenie. Samozrejme – ak sa jedná o klienta, ktorý je napr. vo vývoji a dospieva, snažíme sa ho skôr nasmerovať k zvýšeniu pohybovej aktivity pred tým, ako sa vydá cestou akejkoľvek diéty.

Viete nám prezradiť, z akého dôvodu vás navštívili práve spomínané klientky?

Mladšia klientka si dlhodobo nevedela poradiť s vytvorením správneho režimu – v rámci stravovania, ale tiež pohybu. Bola však veľmi svedomitá a motivovaná a za 4 mesiace sa jej podarilo schudnúť až 20 kg. To bol asi aj najväčší úbytok váhy za najkratší čas, aký sme tu mali.

Starší klienti nás častokrát navštevujú kvôli iným zdravotným problémom, ktoré s vyššou hmotnosťou súvisia. Potrebujú schudnúť napríklad pred operáciou bedrového kĺbu alebo ich začína trápiť zvýšená hladina cukru v krvi. Keďže počas diéty je príjem ich sacharidov regulovaný, naše diétne produkty vedia pomôcť aj pri takýchto problémoch.

Myslíte si, že problémy s hmotnosťou sú výsadou tejto doby?

Čiastočne určite. Máme viac sedavých zamestnaní, technológie robia veci za nás a samozrejme – cesta k jedlu je oveľa jednoduchšia. Miesto toho, aby sme si pripravili večeru doma, za pár minút si jedlo objednáme, kúpime vo fastfoode a podobne. Ďalší trend ktorý sledujeme je, že ľudia sú viac v strese a na stravu nestíhajú myslieť. Organizmus sa tak dostáva do nerovnováhy – celý deň nejeme takmer nič a večer dostaneme vlčí hlad. To sa na našom tele jednoducho zobrazí.

Ako ste sami povedali, príprava jedla si vyžaduje určitý čas. Ako vytvoríte jedálniček pre klientov, ktorí napríklad väčšinu času strávia na cestách alebo nemajú štandardnú pracovnú dobu?

MDieta je u klientov obľúbená aj preto, že príprava jednotlivých jedál sa dá počítať na minúty. Mnoho jedál je hotových, ostatné si pripravíte behom niekoľkých sekúnd. To je pri dodržiavaní stravovacieho režimu dôležité – dať  klientom možnosť aby diétu dodržali aj v podmienkach, ktoré nie sú úplne vyhovujúce. V e – shope napríklad ponúkame aj „Balíček na cesty“, v ktorom klienti nájdu produkty určené na priamu konzumáciu a teda si ich môžu vziať so sebou kamkoľvek.

Mnohokrát sa určite stretávate s argumentmi, že schudnúť sa dá aj bez špeciálnych diétnych produktov. Aké výhody má teda MDieta oproti bežnému stravovaniu?

V prvom rade by som rada uviedla, že každá redukcia hmotnosti má svoj začiatok a koniec, podľa toho, aký cieľ si klient dá. MDieta je diéta 3 fázová, dĺžka jednotlivých fáz je priamo úmerná s počiatočnou hmotnosťou klienta. Kým v prvej fáze sa klient stravuje výhradne našimi produktmi v kombinácii so zeleninou, postupom fáz sa vracia k bežnému stravovaniu. Počas svojej cesty sa ale učí jesť pravidelne, pripravovať si pokrmy zdravšie, nahrádzať bežné sladkosti zdravšou alternatívou. Výsledkom je, že na konci redukcie hmotnosti nie je len ľahší, ale naučil sa správne jesť a vďaka tomu si svoju želanú hmotnosť aj udrží.

Aby som sa teda vrátila k otázke – samozrejme, dá sa schudnúť aj prirodzeným spôsobom. Klienti, ktorí k nám prichádzajú majú ale dlhodobé problémy s hmotnosťou a vyskúšali mnoho diét, ktoré väčšinou skončili neúspešne. MDieta má svoje pravidlá. Máte stanovený pevný jedálniček a presne viete, čo budete jesť. Nemusíte rozmýšľať nad zložitou prípravou a tak sa vám ani nestane, že by ste počas varenia „ujedali“. Diéta pomáha vytvoriť si akýsi návyk na zdravší spôsob života všeobecne. Navyše – chuť jedál je veľmi dobrá a človek počas diéty necíti hlad, čo je v rámci akejkoľvek diéty snáď najväčším benefitom.

Čo je podľa vás najčastejším dôvodom zlyhania pri diétach?

Keď sa človek rozhodne schudnúť, čaká ho neľahká úloha, lebo musí zmeniť svoje dlhodobé návyky. Myslím, že každé podobné rozhodnutie si vyžaduje odvahu, motiváciu a taktiež podporu okolia. Ako som už spomenula – dôvody zlyhaní, ktoré uvádzajú aj naši klienti pri prvom stretnutí, sú nepravidelnosť stravovania, príliš veľa cukru v strave, málo pohybu, či slabé presvedčenie o sebe samom.

Vyskúšali ste diétu sami na sebe?

Keďže s našimi produktmi som v dennom kontakte, považovala som za dôležité poznať to, čo odporúčam. Vyskúšala som teda všetko, čo nájdete v našom e-shope. Čokoládový dezert si napríklad sama doprajem namiesto olovrantu, takisto slané chipsy a tyčinky z našej ponuky jedávam bežne.