Čo robiť, ak sa zastavilo vaše chudnutie?

Ak ste už niekedy v živote držali diétu, možno ste tiež došli do bodu, kedy tie posledné kilá navyše nie a nie zmiznúť. S týmto problémom sa stretáva takmer každý, kto sa rozhodol pre radikálnu redukciu váhy. Viete prečo to tak je a ako zatočiť aj s posledným prebytočným kilom?

44333295_xl_1

Problém sme si priniesli z minulosti

To, že v istom bode redukčného programu sa dostane vaše telo do stavu, kedy sa „odmietne“ zbaviť tukových zásob, má svoje logické vysvetlenie z minulých časov. V čase, keď bolo jedla nedostatok a podmienky oveľa tvrdšie, táto tuková zásoba vám mohla dokonca zachrániť život. Dnes sa už situácia zmenila a mať tukové rezervy nie je až tak potrebné. Vaše telo však túto informáciu nedostalo a preto sa stále správa tak, aby vám pomohlo „prežiť“.

Limit „pohodlnej váhy“

Stravujete sa zdravo, do redukčného programu ste zahrnuli pravidelný pohyb a kilá išli jednoducho dolu. A zrazu ste narazili do bodu, kedy nech robíte čo chcete, ručička na váhe sa zastavila. Tento moment sa nazýva aj limit pohodlnej váhy a jeho hranica je u každého individuálna. Vaše telo v podstate prešlo na „úsporný režim“ a snaží sa o maximálne uskladnenie čohokoľvek, čo príjme navyše. Vtedy sa tiež ľahko môže stať, že váš tréning prestane mať vplyv na úbytok váhy.

Ako sa zbaviť posledných kíl?

Ak nie ste spokojní so svojím vzhľadom a k dosiahnutiu vašej cieľovej váhy stále chýba zhodiť niekoľko kíl, nezúfajte. Poradíme vám, ako sa vysporiadať aj s poslednými kilami navyše.

1. Zmeňte svoj tréning

Ak dlhodobo využívate vo svojom tréningu tie isté cviky, vaše telo si na nich zvykne a zoptimalizuje svoj výkon. Dôležité teda je, aby ste svoj organizmus „šokovali“ natoľko, aby si nestihol vytvoriť na tréningový plán návyk. Ak napríklad behávate, zmeňte spôsob behu – buď bežte na dlhšie vzdialenosti, zrýchlite, bežte z kopca alebo zmeňte terén. Pri zhadzovaní posledných kíl vám napríklad pomôžu aj intenzívne intervalové tréningy.

2. Zbavte sa drobných zlozvykov

Aj keď sa snažíte stravovať zdravo, možno si často krát neuvedomujete, že počas dňa spravíte niekoľko prehreškov, ktoré vašu váhu udržiavajú na mieste. Vzdajte sa pečiva a nejedzte ovocie na večer. Mnohokrát odolávame nezdravým potravinám celý týždeň len a cez víkendy si doprajeme alkohol aj sladkosti. Zredukujte tento zvyk na minimum a uvidíte, že aj to pomôže k dosiahnutiu vysnenej váhy. Neviete sa zbaviť chute na sladké? Skúste napríklad niektorú z našich hyperproteínových tyčiniek, ktorá vás nasýti, výborne chutí a je vhodná aj pri redukčnom programe.

3. Neprechádzajte do zbytočných extrémov

V snahe zhodiť posledné kilá niekedy zo zúfalstva prejdeme do extrémov – vyhladujeme sa alebo svoj tréning predĺžime natoľko až to preženieme. Treba si uvedomiť, že v momente keď poľavíte, vaše telo bude chcieť naspäť všetko, o čo ste prišli. Dôležité je posúvať svoj tréning po malých krokoch a nie naraz a bezhlavo.

4. Ukážte telu nový „normal“

Ak si chcete dlhodobo udržať zredukovanú váhu, svoj životný štýl musíte zmeniť natrvalo. Dôležité je, aby vaše telo dostalo signál z vonka, že si nemusí vytvárať tukové rezervy. Pamätajte však, že aj ľudia ktorí sú naozaj fit, majú počas zimy nejaké tie tukové zásoby. Preto k celému procesu chudnutia pristupujte rozumne a logicky, čo vám pomôže najmä k psychickej harmónii.