7 jedinečných výhod bielkovinovej diéty

Aj keď je väčšinou naším cieľom pri diéte zníženie hmotnosti, bielkovinová diéta so sebou nesie mnoho ďalších pozitív, ktoré výrazne prospievajú nášmu zdraviu. Poznáte hlavné výhody bielkovinovej diéty?


1. Zdravé srdce

Určite ste už počuli o tom, že naše telo obsahuje dobrý aj zlý cholesterol. Zlý cholesterol (LDL) nepriaznivo vplýva na naše srdce a jeho zvýšená hladina spôsobuje zanášanie tepien. Naopak, dobrý cholesterol (HDL) pomáha vracať nadbytok cholesterolu z pečene a tým znižuje  riziko jeho usádzania v tepnách. Bielkovinová ketogénna diéta zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a taktiež znižuje hodnoty triglyceridov v krvi, ktoré predstavujú jeden z najvážnejších faktorov vzniku srdcových chorôb.

2. Pomoc aj pre cukrovkárov

Bielkovinová diéta je nízkokalorická diéta. Počas nej vaša hladina cukru v krvi prudko klesne a s ňou aj produkcia inzulínu, ktorý má za úlohu sa s cukrom v krvi vysporiadať. Kým na vysoko-sacharidovej diéte majú ľudia tendenciu vytvoriť si takzvanú inzulínovú rezistenciu (stav, kedy vaše telo nedokáže spracovať vzniknutý inzulín), počas ketogénnej diéty je možné tento stav zvrátiť. Taktiež existuje niekoľko dôkazov o tom, že ketogénne diéty dokonca dokážu zvrátiť aj cukrovku typu 2.

3. Koniec večnému hladu

Pravdou je, že práve hlad je najväčším nepriateľom všetkých diét. Ketogénna diéta má však schopnosť potláčať bodavú bolesť, ktorá vzniká pri pocitoch hladu. Deje sa tak vďaka jej unikátnej vlastnosti potláčať hormón Ghrelin, ktorý prirodzene cirkuluje v našej krvi a je zodpovedný za vznik apetítu.

chudnutie

4. Rýchlo klesajúca hmotnosť

Už počas prvých týždňov diéty zaznamenáte rýchly úbytok hmotnosti. Chudnutie prebieha na úkor tuku, nie svalovej hmoty. Pozitívom tiež je, že z dlhodobého hľadiska je tento úbytok stabilný aj v jej neskorších fázach, k čomu sa pričiňuje aj spomínaný znížený apetít.

5. Aj pre neurologických pacientov

Ketogénna diéta bola po stáročia využívaná na liečenie epilepsie. Viac ako 50% pacientov vďaka ketogénnej diéte dokáže výrazným spôsobom obmedziť častosť epileptických záchvatov a 15% sa dokonca dokáže vyliečiť úplne. Taktiež sa preukázalo, že ketogénna diéta dokáže výrazne zlepšovať Alzhaimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu či napríklad aj Bipolárnu poruchu osobnosti.

6. Duševná rovnováha

Vďaka dobre rozloženému príjmu stravy a tým aj energie počas dňa sa budete cítiť oveľa vyrovnanejší. Určite poznáte situáciu, keď dieťaťu dáte sladkosť, vďaka ktorej síce pocíti okamžitú energiu, no po krátkom čase sa dostaví prudká apatia. Ketogénna diéta zabraňuje podobným výkyvom nálad a zanecháva váš organizmus vo vyrovnanej hladine.

harmonia

7. Energia po celý deň

Počas bielkovinovej diéty si vaše telo berie energiu z nahromadeného tuku v organizme. Tuk poskytuje telu dlhotrvajúci a stabilný energetický prísun v porovnaní s cukrami, ktoré nám poskytujú energiu okamžite. Toto je aj dôvod, prečo mnoho elitných atlétov volí nízko-sacharidové, bielkovinové diéty za účelom rovnomerného energetického zásobenia svojich tiel.