3 jednoduché triky pre zdravé raňajky

Chceli by ste sa zdravšie stravovať, zhodiť prebytočné kilá, no aj vďaka množstvu informácií sa začínate strácať v tom, čo je pre vaše zdravie najlepšie? Začnite deň zdravými raňajkami a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a takisto vám nebude chýbať potrebná energia.

1. Povedzte áno bielkovinám a komplexným sacharidom

23246676_xl

Vyhýbate sa sacharidom okľukou v snahe nepribrať ani gram navyše? Telo pre správne fungovanie sacharidy potrebuje, je však potrebné naučiť sa rozlišovať, ktoré sú prospešné a ktoré by sme mali podľa možností čo najviac obmedziť.

Najlepším štartom do nového dňa je jednoduchá kombinácia: proteíny + komplexné sacharidy. Takéto raňajky sa postarajú o pomalší proces premeny bielkovín a komplexných sacharidov na cukry, ktoré vaše telo môže využiť na energiu pre svoj chod. Energia sa do tela uvoľňuje v priebehu dňa postupne a človek tak nepociťuje extrémne pocity hladu ale naopak, konštantný pocit sýtosti.

Čo si teda môžete dopriať na raňajky?

 

 

Vyskúšajte ovsené vločky s orechami, špenátovo banánové smoothie, vajíčka, nízkotučný biely jogurt či dezert obsahujúci zvýšený počet bielkovín. Ak si ráno neviete predstaviť bez pečiva, uprednostnite celozrnné so zeleninou. Výbornou alternatívou je napríklad proteínový chlieb, ktorý nájdete aj v našej ponuke.

Komplexné sacharidy nájdete tiež v potravinách ako ryža, zemiaky, strukoviny, pšenica, banány, obilniny, čakanka, cesnak či cibuľa.

2. Vyhnite sa jednoduchým cukrom  

 

Aj vám sa stalo, že ste sa výborne naraňajkovali, cítili ste sa plní energie, no po chvíli na vás prišiel psychologický útlm a to práve v čase, kedy by mal byť váš pracovný výkon čo najväčší? Môžu za to raňajky, ktoré boli založené na jednoduchých sacharidoch. Tie sú síce ľahko stráviteľné, no neobsahujú žiadnu vlákninu ani vitamíny, dvíhajú hladinu cukru a človek po nich rýchlo vyhladne.

Raňajky, ktorým sa radšej vyhnúť: sladké pečivo, vafle, cereálie, kupované ovocné džúsy, biele pečivo, kupované ochutené jogurty, snacky, fastfood.

3. Majte radosť z tvorenia

lacey-williams-692316-unsplash

Zdravé variácie raňajok vedia byť také chutné, že zakrátko zabudnete na zaužívané spôsoby stravovania. Neberte zdravšie raňajky ako povinnosť, ale ako príležitosť pre objavovanie nových chutí a kombinácií. Ak preferujete slané raňajky, vyrábajte si vlastné nátierky, ktorých základ bude tvoriť tvaroh, nízkotučný syr, či avokádo. Sladké raňajky si vyrobíte jednoducho s jogurtom, do ktorého primiešate obľúbené ovocie, alebo si zmixujte ovocné smoothie, ktoré vás výborne zasýti. Vhodnou alternatívou sú aj proteínové palacinky, ktoré nájdete v našom e – shope.

Nemáte čas na vymýšľanie zdravých raňajok? Vyskúšajte niektoré z našich vysokoproteínových jedál, ktoré sú určené na priamu konzumáciu. Pochutnáte si na vanilkovom či čokoládovom pudingu, vanilkovom nápoji alebo výbornej kuracej paštéte s bylinkami, ktorú si raz dva natriete na kúsok celozrnného chleba.