4 dôvody, prečo stále priberáte

Niekto môže neustále jesť a nepriberie ani kilo a vy máte pocit, že ručička na váhe stúpne len čo prejdete okolo čokolády? Nie vždy je to spôsobené „lenivosťou“. Pozrite sa s nami na príčiny priberania, ktoré priamo nesúvisia s nesprávnym stravovaním a skúste nimi zabojovať!

diet-403588_640_0

Genetika

Niektorí sa na genetické predispozície len vyhovárajú, no ak boli vaši rodičia obézni, je celkom možné, že svoju nadváhu ste zdedili po nich. Lekárske štúdie totiž dokazujú, že až 80% detí je náchylnejších na priberanie, ak ich rodičia majú so svojou váhou problém. Samozrejme, aj tento problém sa dá odstrániť. Pohyb a zdravú stravu však musíte do svojho programu určite zaradiť. Žiadne zázraky sa bez optimálneho výdaju energie diať nebudú.

Štítna žľaza

Ak beriete lieky na zlepšenie funkcionality štítnej žľazy, niektoré z nich môžu spôsobiť zvýšenú chuť do jedla. Často sa napríklad stáva, že pacienti, ktorí trpeli na tzv. hypertyreózu ( zvýšená funkcia štítnej žľazy) sú štíhli, no keď sa jej funkcionalita dostane do normálu, začnú priberať z jednoduchého dôvodu – boli zvyknutí že môžu zjesť čokoľvek a nepriberú. Ak máte pocit, že jete správne, športujete, no váha sa smerom dole nehýbe, dohodnite si so svojim lekárom vyšetrenie štítnej žľazy. Možno je práve tá vaša lenivá a bráni vám pri dosiahnutí správnej váhy.

Metabolizmus

To, koľko potrebujete zjesť a koľko energie potrebujete následne vydať aby ste mali optimálnu váhu, je väčšinou podmienené vekom, hmotnosťou, fyzickou aktivitou a tiež pohlavím. Niektoré faktory sú však opäť súvisia s genetikou. Preto sa stretávame aj s pacientmi, ktorí zjedia oveľa menej ako ostatní a trpia obezitou. V tomto prípade je dôležité dať si pozor na skladbu jedál. Skôr než navštívite lekára, vyskúšajte niekoľko osvedčených trikov, ktoré pomôžu váš metabolizmus správne naštartovať:

  • Pite dostatok vody. Dajte si vodu pred každým jedlom. Jednak neobsahuje žiadne kalórie a niekedy zistíte, že hlad bol naozaj len prezlečený smäd. Dostatok vody tiež rozbehne váš metabolizmus a pomôže pri spaľovaní tukových zásob.
  • Jedzte viac v menších množstvách – toto staré pravidlo je stále najfunkčnejším liekom na úpravu metabolizmu. Vaše telo si jednoducho zvykne, že má pravidelný prísun potravy a nebude nič „odkladať na neskôr“.
  • Spite! Ak máte nedostatok spánku, počas dňa pocítite nutkanie siahnuť po niečom sladkom, pretože vaše telo potrebuje energiu a pýta si ju vo forme cukrov. Skúste ísť do postele o čosi skôr a uvidíte, že to pomôže aj vášmu metabolizmu. Ak počas dňa predsa len potrebujete do niečoho sladkého zahryznúť, vyskúšajte napríklad sladké tyčinky MDieta. Majú nízky podiel cukrov a zvýšený počet bielkovín, takže vám počas chudnutia určite neublížia.

Psychika

Ak patríte k ľuďom, ktorí zvyknú smútok či stres zajedať, kilá navyše máte možno práve kvôli týmto zlozvykom. Miesto čokolády tak skúste siahnuť napríklad po bylinkových čajoch, z ktorých nepriberiete a dokonca vám pomôžu odstrániť úzkostné stavy.