Paleo diéta

Paleo diéta vychádza z prapôvodného spôsobu stravovania. Jej  základ tvorí predpoklad, že naši predkovia sa živili predovšetkým lovom zvierat a zberom plodín a rovnako aj náš organizmus je nastavený na takýto typ stravovania.

Paleo diéta má jednoduchý vzorec: 50 - 60 % vašej stravy by mali tvoriť tuky, 20 - 25 % bielkoviny a zvyšok sacharidy. Zaujímavosťou tejto diéty je, že váš príjem sa skladá prevažne z tukov, pričom väčšina diét tuky striktne obmedzuje.

Z tukov sa odporúča konzumovať: mäso - hovädzie a bravčové, bravčová masť, orechy, živočíšne a rastlinné tuky (nie rafinované) - olivový a kokosový olej, vajíčka, vysokotučné syry. V rámci sacharidov sú povolené najmä sacharidy pochádzajúce z ovocia - jablká, hrišky, slivky, bobuľové ovocie.

Pri paleodiéte je zakázaná konzumácia obilnín, cukru, slnečnicového a repkového oleja, mlieka a mäkkých syrov. 

Nevýhody

  • Ak sa naozaj chcete stravovať podľa zásad paleodiéty, bude to rozhodne nákladné. Mäso či výrobky z domáceho prostredia sú u nás stále drahšie ako potraviny z veľkých reťazcov.
  • Prehnane vysoký príjem tukov môže spôsobiť problémy s hladinou cholesterolu v krvi.
  • Obmedzenia, ktoré táto strava so sebou nesie, vaše telo ochudobní o dôležité minerály a vitamíny.

Výhody

  • Nemusíte počítať kalórie.
  • Nemusíte sa vzdávať tukov, s čím má mnoho ľudí problém.
  • V paleodiéte sa kladie dôraz na konzumáciu potravín z domáceho prostredia, ktoré sú zdraviu prospešnejšie (domáce vajíčka, syry, mäso).