Kupujete diétne potraviny? Pozor na tieto označenia

Chceli by ste schudnúť a začali ste zmenou jedálnička? Označenia na potravinách sú niekedy lákavým marketingovým trikom. Spolu s našimi výživovými poradkyňami sme sa pozreli na tie najčastejšie, ktoré sa  na potravinách vyskytujú. Viete ich rozoznať a správne dešifrovať potraviny, ktoré sú pre vaše telo a postavu naozaj prospešné?

etikety-na-potravinach

Light, low-fat, low – calories -  týmito názvami sa najčastejšie označujú potraviny, ktoré sú „ľahšie“ a teda väčšinou obsahujú menej kalórií a tuku. Stretávame sa s nimi väčšinou pri mliečnych výrobkoch, ale aj rôznych sladkých tyčinkách. Aby si však zachovali dobrú chuť, výrobcovia väčšinou to čo vzali z tuku, pridali na obsahu sacharidov.

Náš tip: v obchode si pozrite obe varianty výrobku, ktorý sa chystáte kúpiť. Ak má napríklad light verzia syru viac sacharidov ako tá "neodľahčená", nijak si tým nepolepšíte.

Organic – najmä v posledných rokoch sa náš trh roztrhol s produktami, ktoré sú označené slovom organické. Ak má potravina takúto nálepku, znamená to, že pri jej výrobe alebo pestovaní sa producent vyhýbal použitiu pesticídov, prípravkov na reguláciu rastu, prípadne, že potravina nie je nijak genetický upravená (GMO). Nič to však nehovorí o tom, či je produkt vhodný alebo nevhodný pri redukčnom programe. Organicky vypestovaná cukrová trstina je stále len cukor, len v lákavejšom obale. Podobne sú na tom aj potraviny označené názvom Eco friendly, či BIO. Boli vyrobené alebo vypestované so zreteľom na čo najmenší zásah do životného prostredia, neznamená to však, že s nimi  ľahšie schudnete.

Bez pridaného cukru – niektoré potraviny majú prirodzene vysoký obsah cukru. Označenie „bez pridaného cukru“ znamená len toľko, že do už aj tak sladkého dezertu či pudingu výrobca nepridal cukor navyše. To ale neznamená, že výrobok žiadny cukor neobsahuje.

Náš tip: ak hľadáte nízskosachariovú náhradu sladkých jedál vybrať si môžete v našom e – shope.

Porovnanie slakostí MDieta a bežne dostupných sladkých jedál z obchodu nájdete tu.

Gluten free, bez lepku – označenie bezlepkových potravín má predovšetkým slúžiť ako vodítko pre ľudí trpiacich na celiakiu. Absencia lepku jednoducho znamená, že potravina neobsahuje pšenicu, špaldu, raž alebo jačmeň. Nezdravé tuky a cukry však gluten free potraviny obsahovať môžu. Pred tým, ako po nich siahnete s presvedčením, že ide o zdravú variantu produktu prospešnú pre vaše chudnutie, prečítajte si celú potravinovú etiketu, o ktorej sme písali v jednom z predošlých článkov.

Jeden cukor, mnoho rozličných mien

Pri výbere zdravších alternatív potravín si nezabudnite dať pozor aj na celkovú zmienku o cukre v ich popise. Výrobcovia ho totiž mnohokrát skrývajú za iný názov, vďaka čomu máme pocit, že v potravina toľko cukru neobsahuje. Najčastejšie sa môžete so skrytým cukrom stretnúť pod označeniami: jačmenný slad, hnedý cukor, trstinový cukor, kokosový cukor, etyl maltol, koncentrát ovocnej šťavy, palmový cukor. V tekutej podobe sirupu sa cukor ukrýva pod názvami ako: agávový sirup, javorový sirup, sirup z cukrovej repy či med.