5 tipov pre chudnutie po 50ke

Rozhodli ste sa, že zhodíte pár kíl, no máte strach, že kvôli pribúdajúcim rokom to pôjde o niečo ťažšie? Aj keď chudnutie po 50ke so sebou nesie na prvý pohľad niekoľko prekážok, ani v tomto veku nie je vaša vysnená hmotnosť nedosiahnuteľná. Dnes vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pri chudnutí pomôžu.

chudnutie-po-50ke

Prečo vo vyššom veku chudneme ťažšie?

Ako prvé nám pri ťažkostiach s chudnutím po 50ke napadne, že náš metabolizmus už nepracuje tak ako pred tým. Okrem toho sa však s vyšším vekom a chudnutím spájajú aj ďalšie problémy:

Fyziologické zmeny - kým v mladšom veku vaše telo investovalo značnú časť prijatej energie do vývoja, ten sa vo vyššom veku zastavuje. Môžete mať preto pocit, že vo vašom stravovaní sa nič nezmenilo, no aj tak zrazu priberáte. Energia, ktorá bola doteraz bez problémov spálená, je totiž vašim telom vo vyššom veku vyhodnotená ako nadbytočná.

Psychologické zmeny - mnoho ľudí, ktorí sa v mladšom veku venovali pohybovým aktivitám zisťuje, že v staršom veku je oveľa jednoduchšie zraniť sa a preto sa podvedome bránia tomu, aby pokračovali v zabehnutom životnom štýle. Ich energetický výdaj sa preto zmenší a spomalí sa tiež metabolizmus.

Schudnúť po 50ke však určite nie je nemožné. Je len potrebné uvedomiť si, že metódy, ktoré ste pri chudnutí využívali v 30ke alebo 40ke sú odlišné od tých, ktoré vaše telo potrebuje teraz.

  1. Navštívte lekára - aj keď ste možno dúfali, že pri chudnutí vo vyššom veku si poradíte sami, odporúčame vám, aby ste si nechali skontrolovať hladinu hormónov. S vyšším vekom totiž ich počet klesá. Lekár vám pomôže dostať hormóny opäť do rovnováhy, čo je pri predsavzatí schudnúť dôležitý štart.
  2. Nastavte si realistické ciele - kým v mladosti ste možno za kratší čas zhodili oveľa viac kíl, dnes to ide o čosi ťažšie. Najdôležitejšie je, aby ste si stanovili ciele, ktoré ste schopní dosiahnuť. Poradiť sa môžete aj s našimi výživovými poradkyňami, ktoré vám nastavia chudnutie aj s ohľadom na váš vek.
  3. Diétny program vám pomôže. Mať presný plán a hotový jedálniček vás pri chudnutí pomôžu nasmerovať. Miesto drastických diét a následnému jo-jo efektu vsaďte na pravidelné stravovacie návyky. S MDietou sa stravujete 4-5 krát denne, v pravidelných intervaloch. Jej bielkovinové zloženie je navyše prospešné aj vo vyššom veku, pretože napomáha k udržaniu svalovej hmoty.
  4. Zvoľte si aktivity, ktoré vás neodradia - možno ste sa rozhodli začať behať, alebo v záujme urýchliť chudnutie navštíviť posilňovňu. Pohyb určite odporúčame, no takisto by ste si mali vybrať taký druh športu, ktorý vás neodradí hneď zo začiatku. Začnite dlhými prechádzkami, plávaním, jogou, pilatesom a postupne môžete zvyšovať intenzitu svojich tréningov.
  5. Eliminujte stres a doprajte si spánok - na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto dve veci s chudnutím nič spoločné nemajú, no opak je pravdou. Stres dostáva naše telo do nerovnováhy a jeho výsledkom môže byť emocionálne jedenie. Rovnako dôležitý je aj dostatok spánku. Ak vystavujete svoje telo spánkovej deprivácii, môže sa dostaviť nadmerný hlad vedúci k narušeniu diétneho plánu.